fbpx
Home Skaitytos knygos Tarp kraštutinumų, skurdo ir meilės. SAUSIS 2020 NEKO skaitytos knygos

Tarp kraštutinumų, skurdo ir meilės. SAUSIS 2020 NEKO skaitytos knygos

by Neko
Skaitytos knygos

      Skaitydamas grožinę literatūrą, kūrinių veikėjų pasaulėžiūrą dažniausiai perleidžiu per savąjį pasaulio suvokimo lauką. Tai kažkiek keičia bei formuoja mąstymo kampą. Tam tikrose situacijoje atsidūrusių veikėjų poelgiai priverčia mane susimąstyti. Kartais tuose poelgiuose „randu“ save, kartais tai sukelia atmetimo reakciją, o kartais, kaip tarkim, Kovos lauko veikėjo požiūris, padeda atrasti visiškai naujų minčių: individualizmas, ar jis iš tiesų toks žalingas (?) Ir ką apie tai mąstau aš? Xex, juk iki tol daug apie tai negalvojau, o štai dabar… Daug galime rasti ir išmokti iš grožinės literatūros. Tereikia rasti tinkamą matymo kampą.

      Michel Houellebecq „Kovos lauko išplėtimas“

Apie autorių. XX amžiaus pabaigos ciniškumo genijus, žalojantis XXI amžiaus besielius individualistinius pragmatikus.
Apie ką. Juokinga, bet pirmoji mintis, šovusi į galvą „iš didelio rašto, išėjo iš krašto“. Vakarų kapitalistinio pasaulio atstovas, turintis viską, ko reikia šio tipo asmenybei, visgi ima skęsti depresijoje, nes vertybės ir norai, neatitinka to, ką turi ir ką, norėtų turėti.
Ko tikėtis. Kitokio pasaulio matymo. Abejingumo ir galimos atmetimo reakcijos.
Kodėl verta. Menas sukelia emocijas, nebūtinai tik gražias ir šiltas. Michel’is yra to meistas. Verta, nes autorius itin tiksliai ir detaliai apipavidaliną tai, ko mes nematome ar nejaučiame.
Vertinimas. Penkios katės.

      Michel Houellebecq „Pasidavimas“

Apie autorių. Prancūzų literatūros demonas, gimęs 1958. Prestižinio Prix Goncourt laimėtojas.
Apie ką. Kūrinio pagrindinis veikėjas yra paryžietis, turintis gyvenimiškų problemų, galbūt daugiau nei statistinis europietis, o galbūt jo problemos „paimtos“ iš kitos pusės, o galbūt visą tai lemia mąstymas kitu kampu. Kad ir kaip bebūtų, Fransua (pagr. veikėjas) kapsto giliai, nors gali susidaryti vaizdinys, kai tai lengvabūdiška asmenybė.
Ko tikėtis. Tai visiškai kitoks Michel (autorius) nei jis buvo pirmose savo knygose. Esu perskaitęs daug (visas) Houelebecq knygų, tad galiu „pagauti“ autoriaus stilių ir braižą, bet jis (stilius) tapęs daug švelnesnis ir ramesnis.
Kodėl verta. Tai drąsus kūrinys, leidžiantis apmąstyti pačius įvairiausius scenarijus, o pats autorius taikliai ir kartu ironiškai kalba apie tai, ko kiti nenori įžvelgti.
Vertinimas. Penkios katės.

      James L. Haley „Vilkas. Džeko Londono gyvenimas“

Apie autorių. Labai dažnai nutinka taip, kad žmogus, rašantis kitų žmonių biografikas, pats nublanksta. Sakykite, o kaip gali būti kitaip, kai rašai apie patį Džeką Londoną.
Apie ką. Įžymiojo JAV rašytojo gyvenimo istorija, parašyta it išgalvotas romanas. Lengvai skaitoma knyga apie nelengvą Džeko gyvenimą.
Ko tikėtis. Suprasti „kaip gimė“ šis, vienas garsiausių visų laikų rašytojų, kokie įvykiai keitė, o gal tiksiau, ugdė jo asmenybės jėgą.
Kodėl verta. Nes tai knyga, kuri gali tapti tikru motyvacijos šaltiniu, nė iš tolo neprilygstanti popsinei, masinei rinkai, skirtai populiariajai saviugdos psihologijos literatūrai. Tai knyga apie gyvenimą, sunkumus ir žmogaus evoliuciją.
Vertinimas. Penkios katės.

      Cheryl Strayed „Wild. From Lost to Found on the Pacific ocean trail“

Apie autorių. Ši knyga išgarsino autorę, kuomet kūrinys laimėjo ne vieną prestižinį apdovanijimą biografinių knygų kategorijose.
Apie ką. Apie savęs paieškas, kartais apie bėgimą nuo savęs, o kartais apie norą suprastisave. Tai moters gyvenimo istorija, ir jos sprendimas nueiti PCS (Pacific Crest Trail). Tai 4000 kilometrų žygis, kovojant ne tik su vidiniais demonais, bet ir su fiziniais sunkumais ilgame kelyje nuo Meksikos iki Kanados.
Ko tikėtis. Įkvepiačios ir motyvuojančios istorijos. Nors kartais man būdavo pikta ant autorės dėl tam tiktų jos sprendimų. Manau, kad tam turi įtakos išsiskiriantys mano kaip vyro ir jos, kaip moters, požiūriai į gyvenimiškus dalykus.
Kodėl verta. Jeigu esate biografijų, sporto (iššūkių) ir gyvenimiškų įvykių literatūtos fanais, joje rasite „slypinčią jėgą“
Vertinimas. Trys katės.

     Michael Cunningham „Dienų pavyzdžiai“

Apie autorių. Vienas faktas. 1999 m. laimėjo Pulitzerio grožinės literatūros premiją.
Apie ką. Tai romanas, sudarytas iš trijų skirtingų pasakojimų (triptikas). Pirmasis, mokslinės fantastikos elementų turintys pasakojimas, nukeliantis mus į praeitį, kuomet berniukas, nusprendžia eiti dirbti į gamyklą, vietoje žuvusio brolio. Antrasis (trileris) – perkelia mus į šiuos laikus, kuriuose policijos psichologas persekioja teroristų grupuotę. Trečiasis – futuristinis pasakojimas apie kyborgo ir ateivės meilę.
Ko tikėtis. Tai romanas apie gyvenimą, kuris išlipa iš rėmų ir leidžia skaitytojui vertinti begales įvairiausių aspektų: poelgius, likimą, mintis, požiūrį.
Kodėl verta. Norint suprasti, kaip ir kodėl visos šios istorijos yra susipynusios.
Kūrinys atskleidžia žmonijos evoliucijos sukeliamus pokyčius ir jų įtaką aplinkai. Tai pasakojimas – kelionė per laikmečius, narpliojant žmogiškumo prigimtines tezes.
Vertinimas. Penkios katės.

 

0 comment
0

You may also like