fbpx
Home Skaitytos knygos Knygos, palikusios pėdsakus

Knygos, palikusios pėdsakus

by Neko
Geriausios skaitytos knygos

Pirmąją knygą, niekieno neverčiamas, perskaičiau 16-os. Tuo metu buvau jaunuoliu, nė velnio nenutuokiančiu apie gyvenimą.. nuo tos dienos praėjus 16-ai metų, galiu drąsiai pasakyti, kad apie gyvenimą suprantu lygiai tiek pat, kaip anuomet, tik perskatytų knygų bagažas byloja, kad kelio būtą įdomaus…

Per šią kelionę mačiau įvairiausios literatūros. Dalis jos perėjusi pro mane, paliko vos įžvelgiamius savuosius pėdsakus, o dalis, „atėjusi” su savitu pasauliu – nebepaleido.

Štai „atėjusių ir nepaleidusių” knygų sąrašas: (papildytas 2020 gruodžio 28 d.)

Jack Kerouac „Kelyje”

Apie ką. Apie laisvės jauseną kiekviename žingsnyje. Tai knyga apie būvimą kelyje, negalvojant apie „vakar” ir „rytoj”. Šis pasakojimas apie drąsą būti savimi, norą pajusti gyvenimo alsavimą, nebijant pasiklysti ir klysti.
Ko tikėtis. Pajusti XX a. vidurio amerikietiško gyvenimo ritmą, jaunojo rašytojo akimis.
Kodėl verta. Toks gyvenimo matymas, jo suvokimas ir būdas galimai yra priimtinas tik mažai daliai žmonių. Tačiau prisiliesti prie jo, patirti nuosmukius, nuodėmingas euforijas akimirkas, nušvitimus yra daugiau nei įdomu. Kūrinys užvaldo, keičia mąstymą ir pasaulėžiūrą, atidaužo, o paleidęs palieka lengvą sąmyšį pačiose tolimiausiose sielos kertelėse. Tai kurinys, kviečiantis būti kelyje arba bent jau pajusti šią dvasią.

Elizabeth Wurtzel „Prozako karta”

Apie ką. Apie naująją kartą, gavusią visą pluoštą dovanų, tokių kaip tėvų skyrybos, AIDS, depresija. Tai knyga apie kelionę per dumblą iš tamsaus liūno.
Ko tikėtis. Deja, bet skausmo ir išgyvenimų. Akimirkų, kai gyvenimas atrodo nė velnio nėra teisingas arba visiems vienodai sušiktai „lengvas ir „įdomus”.
Kodėl verta. Išgyvenimų paletė turi begales pilkos spalvs atspalvių. Ir ne todėl, kad esame plėšrūnai ar sekso maniakai, bet todėl, kad važinėdami amerikietiškai kalneliai ne vieną kartą pramušame dugną savojoje esybėje. 

Kazuo Ishiguro „Neleisk man išeiti”

Apie ką. Ką reiškia būti žmogumi ir kokia jo paskirtis. Ar įmanomas pasaulis, kuriame žmogus būtų išmokomas būti tuo, kuo reikia būti?
Ko tikėtis.
Istorijos, koks pasaulis galėtų būti, o gal yra, bet mes nematome. Tai lengva meilės istorija, persipynusi keistai nelogiškame pasaulyje. Būtina paminėti, kad K. Ishiguro rašymo stilius yra itin unikalus, tai japoniško tikslumo ir britiško šaltumo mišinys.
Kodėl verta. Vienas iš atsakymų – juk tai Kazuo Ishiguro. Su šio autoriaus kūryba būtina susipažinti. Jo rašymos stilius ir kuriame atmosfera persismelkia, suspaudžia ir nepaleidžia. Šis romanas leis susimąstyti apie žmogų, žmogiškumą ir ribas be ribų.

Jean-Paul Sartre „Šleikštulys”

Apie ką. Tik apie egzistencinius klausimus. Juk tai Sartre!! Egzistenciolizmo klasikas, žmogus, kurio skultūra žvelgia nuo Nidos kopų į nebūtį.
Ko tikėtis.
Romano veikėjo, besibodinčio gyvenimu, nematančiu prasmės, nematančiu prasmės prasmėje. Kūrinyje daug šaltų emocijų, daug tiesmukiškumo, daug melancholijos ir „nenoro”. Svarbiausia, skaitant neužlaikyti visko viduje.
Kodėl verta. 
Ar esatę mąstę apie gyvenimo prasmę? Jeigu atsakėte: taip, ne, nežinau, gal, neprisimenu. Ši knyga skirta jums. Šis kūrinys išplaus sielą, išvalys smegenis, praplės suvokimą, leis pajusti egzistenciolistinio pasaulio atstovų dvasią. Sartre romanas leis jums kristi nekrentant.

Kazuo Ishiguro „Plūduriuojančio pasaulio menininkas”

Apie ką. Nepriekaištingai subtilus kūrinys apie Japonijos kultūros daleles bei vyraujančią atmosferą šalyje po II Pasaulinio karo. 
Ko tikėtis.
Lengvai provokuojantis, daug atskleidžiantis, nepaprastai paprastas pasakojimas apie meno ir pasaulio samplaiką.
Kodėl verta.
Įtraukianti pasakojimo melancholija nuo pirmojo knygos puslapio nepaleidžia skaitytojo dėmesio. Knygoje vyraujantys dialogai leidžia įsijausti į pagrindinio veikėjo santūriai išlaikytą emocijų pasaulį, būdingą japonų tautą. Tai tarsi literatūrinis anatomijos vadovėlis, perteikiantis pokarinius virsmus žmogaus gyvenimo sampratoje, kurią ima keisti bei griauti.

Robert Seethaler „Tabakininkas”

Apie ką. Apie laikmečio poveikti žmogaus gyvenimui. Norėtųsi sakyti, kad žmogus laisvas kurti, gyventi, svajoti, mylėti, bet.. ar taip yra iš tiesų? Ar mes nesame laiko vergai, įkalinti tam tikrose aplinkybėse?
Ko tikėtis. RamumoLaisvo ir lengvo teksto, nukeliančio mus iš šių dienų perteklinio pasaulio į laikmetį, kuriame daiktai, gyvenimas, turėjo kitokią vertę, bet žmogus, juk jis buvo toks: svajingas, entuziastingas, tikintis, nekenčiantis, pavydus..
Kodėl verta. Robert Seethaler kūryba yra tobulas minimalistinio rašymo stiliaus pavyzdys, kuomet su minimaliu kiekiu žodžių, pasakoma daugiau nei daug ir nukeliaujama itin giliai.

Shin Kyung-sook „Prašau, pasirūpink mama”

Apie ką. Apie tuštumos jausmą, praradus.. Apie svarbiausių dalykų numetimą į antrą planą, juos pakeičiant kasdieniu gyvenimu.. Apie šeimą ir jos svarbą. Deja, bet apie mus.
Ko tikėtis. Pradingus mamai, vaikai ir vyras neriasi iš kailio jos ieškodami. Tik ar nėra per vėlu? Knygoje keliami klausimai, neturi atsakymų, bent jau dalis jų. Tai kūrinys apie šeimos svarbą, vertybes ir eilinį kartą, apie nenuspėjamus gyvenimo kelius.
Kodėl verta. Knyga parašyta keliomis perspektyvomis, nuo pirmoje asmens iki trečioje. Aprašomi veiksmai, poelgiai šeimos narių, turinčių skirtingas sąsajas su mama. Juk ji buvo (yra?) svarbiausias žmogus, bet.. o kaip tą matė, jautė, parodė kiti šeimos nariai? Ar „aš” matė ją?

Patrick Modiano „Horizontas”

Apie ką. Knyga apie asmenybes, įstrigusias praeities šešėliuose, kuomet kiekvienas žengtas žingsnis į ateitį yra prislėgtas minčių iš vakarykštės dienos.
Ko tikėtis.
Romane „keliaujame” prisiminimų ir subtiliai perteiktų jausmų horizontais. Veikėjai, o ypač pagrindinis veikėjas spinduoliuoja ramybe bei melancholija. Netgi liūdesys, jis žaviai lengvas. 
Kodėl verta.
Romane „keliaujame” prisiminimų ir subtiliai perteiktų jausmų horizontais. Veikėjai, o ypač pagrindinis veikėjas spinduoliuoja ramybe bei melancholija. Netgi liūdesys, jis žaviai lengvas. Romane „keliaujame” prisiminimų ir subtiliai perteiktų jausmų horizontais. Veikėjai, o ypač pagrindinis veikėjas spinduoliuoja ramybe bei melancholija. Netgi liūdesys, jis žaviai lengvas. 

Gustave Flaubert „Ponia Bovari”

Apie ką. Tai pasakojimas apie mus, o gal tiksliau, mūsų atspindžius, kovojančius su, o gal prieš banalybę. Kartu tai pasakojimas apie šeimą, vyro ir moters saitus, jų stiprumą, silpnumą, jų buvimą ir .. nuodėmes.
Ko tikėtis. Lėtas kūrinys, kurio negalima skaityti skubant. Žinoma, galima, bet jo visas žavesys atsiskleidžia, kuomet kiekvienas žodis ar sakinys įsiskverbia į skaityto dvasią ir palieka įrėžą. Skaitant klasikos kūrinius, drąsiai galiu teigti, kad būtina įsijausti į laikmečio dvasią. Tai leis pasiimti dar daugiau. Leis susidėlioti mintis, kaip laikmetis darė įtaką vienoms ar kitoms moralinėms vertybės, o gal net jas (de)formavo.
Kodėl verta. Tai kūrinys, „kovojęs” prieš dorybę bei atskleidęs geismų, nuopolių, troškimų nuogybę. Kūrinio veikėjai, kovojantys su savo baimėmis ir joms atsiduodantys. Žmonės trokštantys gyventi blizgančiame pasaulyje keliasi ir vėl krenta į purvą.

Michel Houellebeck „Platforma”

Apie ką. Autorius „nesupranta” individualizmo, monogamijos ir pan. vertybių, kurios yra kišamamos per prievartą į žmogaus gyvenimą ir aiškindamos jam apie „teisingą kelią”.
Ko tikėtis. Knygos stiprybė slypi temose, kurias paliečia autorius. Apie tai nėra priimta kalbėti. Dauguma tai galėtų traktuoti kaip nusikaltimą arba dorovės išniekinimą. Tačiau.. nuoga tiesa, kitoks gyvenimo suvokimas – nėra nusikaltimas.
Kodėl verta. Cinizmu alsuojantis autorius neleis jums nuobodžiauti, juk jo sukurtas veikėjas – pilkai vangus paryžietis, ieškantis dalykų, kurie jam patiktų. Vyras perka sekso paslaugas ir tuo gėrisi, aprašo savo pasaulio matymą, tačiau nemoko kitų kaip jiems gyventi, bet įžvelgia daugumos silpnybes (o gal stiprybes?).

Peter Handke „Trumpas laiškas, ilgas atsisveikinimas”

Apie ką. Tai pasakojimas apie jauną vyrą bėgantį nuo rūpesčių – subyrėjusios santuokos. Tačiau praeitis jo nepaleidžia. Matyt, kad nuo tam tikrų dalykų atsiriboti yra sunku (?) Bent jau šiam personažui tai padaryti nesiseka.
Ko tikėtis. Tai modernus kūrinys, parašytas 1972 m. Šaltas ir pilkas pasakojimas priverčianči susimąstyti: „kodėl žmonės taip daro” „ar gali būti banaliau” ir pan.
Kodėl verta. Tai pasakojimas apie jauną vyrą, bėgantį nuo rūpesčių – subyrėjusios santuokos. Tačiau praeitis jo nepaleidžia. Matyt, kad nuo tam tikrų dalykų atsiriboti yra sunku (?) Bent jau šiam personažui tai padaryti nesiseka.

Sally Rooney „Normalūs žmonės”

Apie ką. Tai nė velnio nėra banalūs kūrinys. Jis paprastai skausmingai tikras kaip ir kiekvieno žmogaus gyvenimas.
Ko tikėtis. Stiprus kūrinys! Labai stiprūs kūrinys apie susiknisusius žmonių gyvenimus!
Kodėl verta. Kuomet skaitydami šį kūrinį perleisite jį per savąjį pasaulio matymo lauką, supraskite tik vieną, kad moralizavimas, žvelgiant iš šalies yra sušiktai lengvas dalykas, ypač kuomet žiūrima iš dabarties į praeitį ir tuo labiau ne į savo, o kitų žmonių priimtus sprendimus. Visi mes daugiau mažiau susi%$sę. Nei vienas nežinome kaip reikia tinkamai gyventi ir kokius sprendimus priimti.

Richar Flanagan „Siauras kelias į tolimą šiaurę”

Apie ką. Tai Dorigo Evanso gyvenimo istorija. Tai žmogaus, išgyvenusio karą pasakojimas. Skaitant knygą net sunku pasakyti, kas vyrui galiausiai buvo sunkiau: ilgi metai belaisvių stovykloje, tiesiant geležinkelį ir kovojant už žmonių gyvybes ar praradimas žmogaus, nespėjus jo atrasti.
Ko tikėtis. Dviejų skirtingų žemynų susidūrimas. Dviejų skirtingų barikadų pusių susirėmimas, kovojant už savąsias vertybes. Dviejų žmonių susitikimas ir daugybės aplinkybių bei veiskmų akibrokštas.
Kodėl verta. Tai meistriškai parašyta knyga apie žmonių vidinio pasaulio kovas, kintančias nuo aplinkybių. Rašytojas tobulai atskleidė asmenybės formas, „šokinėdamas” laiku, taip leisdamas pažinti daugybę skirtingų personažų ir suprasti kaip stipriai gali pasikeisti požiūris, žvelgiant iš kitos perspektyvos ir kitu kampu.
Tai knyga apie nenuspėjamą gyvenimą, aplinkybes, keičiančias žmones ir jausmus, kurie lydį žmogų visą gyvenimą.

Hiro Arikawa „Keliaujančio katino kronikos”

Apie ką. Apie gyvenimą iš kiek kitokios perspektyvos. Apie gyvenimą ir draugystęs katino akimis.
Ko tikėtis. Stulbinančiai subtilus japoniško minimalizmo šedevras, paliečiantis giliausias jausmų kertelas. Tai moderniai perteikta draugystės istorija, nepaliksianti abejingų.
Kodėl verta. Milžiniška jausmų bomba, atimanti kvapą, priverčianti nuliųsti ir šypsotis. Šioje knygoje slypi gyvenimas.

Michel Houellebeck „Elementariosios dalelės”

Apie ką. Tai pasakojimas apie du vyrus, savitai matančius pasaulį ir ieškančius atsakymų į nerūpimus klausimus. Augę be juos palikusios mamos, išgyveno vaikystę, suformavusią jų pasaulėžiūrą bei palikusią gilius randus, atsispindinčius gyvenimiškoje kasdienybėje.
Ko tikėtis. Liūdesio ir neužtikrintumo savimi bei gyvenimu jausena nepaleidžia nuo pirmojo iki paskutininio knygos puslapio.
Kodėl verta. Šis kūrinys – atvirai tiesmukas pasakojimas apie seksualumą ir jo išraiškas skirtingų asmenų gyvenimuose. Atvirai vulgarios, bet kartu paprastos sekso scenos, filosofiniai pamąstymai apie santvarką, skausmą, laimę bei individo vietą pasaulyje yra kertinė šios knygos ašys.

Ruth Ozeki „Knyga laiko būčiai”

Apie ką. Apie nematomus ryšius, susaisčiusius žmones, neatsižvelgiant į vietą ir laiką.
Ko tikėtis. Lengvai parašyto kūrinio ne apie pačius lengviausius sprendimus, pakeičiančius žmonių gyvenimus. Tai pasakojimas apie jauną merginą, pavargusią nuo patyčių ir vienatvės. Prosenelės istorijos papasakojimas, paskutinė jos užduotis.
Kodėl verta. Sukuriamas kitoks nei įprasta ryšys tarp skaitovo ir rašytojo, keičiamas praeities ir ateities suvokimas, suplakama į galvosūkį fikcija, mitai ir realybė.

Romain Gary „Aušros pažadas”

Apie ką. Apie skulptūros, esančios Basanavičiaus gatvėje (Vilniuje) autoriaus gyvenimą per rausvai rožinius akinius su tamsiais, o kartu ir tragikomiškais sarkazmo bei ironijos pliūpsnias.
Ko tikėtis. Autobiografinės istorijos, narpliojančios žmogaus kelionės gyvenimu pokštus. Tai įžymaus Prancūzų rašytojo, laimėjusio ne vieną preztižinį apdovanojimą, tapsmas savimi, perteiktas lengva ironijos forma.
Kodėl verta. Reto stiprumo ir laisvumo kūrinys, išsiskiriantis šmaikščiu stiliumi, kalbant apie skausmingus įvykius. Dviejų Gonkūrų premijos nugalėtojas, vaikystėję gyvenęs Vilniuje.

Jeigu Jums patinka mano rašliavos, galite sėkmingai jas paremti vienu baksu NEKO PATREON’E

 

0 comment
0

You may also like