fbpx
Home Skaitytos knygos Knygos apie sportą

Knygos apie sportą

by Neko
knygos apie sportą

Žmonės žino, kad sąlyginai daug (kiekvienas vertina pagal save) skaitau. Taip pat nuovokauja, kad nemažai (galioja tas pats vertinimo kriterijus) surenku kilometrų bėgdamas. Todėl sudėję šiuos du aspektėlius, natūraliai išspaudžia užklausą: „būk geras, parekomenduok knygų apie bėgimą ar sportą”. Žinot, truputi gėda prisipažinti, kad nesu itin didelis šio žanro mėgėjas. Dažniau renkuosi filosofinius brukalus apie gyvenimą ar meilę (o, varge varge). Eilinį kartą netilpdamas į nusistovėjusius gyvenimiškus rėmus. Tačiau tam tikro dydžio knygų apie sportą bagažą esu susikrovęs. Taigis, jūsų dėmesiui  knygos, mano akimis, vertos dėmesio.

Knygos apie bėgimą

  • John Brant „Duel in the sun” – brolyti (arba sesyte), jeigu nežinai, kas yra Alberto Salazar, prašau, eik pasigoogle’iti. Juk tai knyga apie jo ir Dick Beardsley kovą maratono lauke. Skaitydamas šią knygą milijoną kartų užsimaniau subėgti maratoną, risnoti iki išsekimo per pusnis, o galiausiai ryti nuskausminamuosius. Argi ne apie tai ir yra sportas? John Brant biografinis skaitalas yra apie anų (ne itin tolimų) laikų bėgimo žvėris bei jų gyvenimo / bėgimo stilių. Man ši knyga spinduliuote spinduliuoja aistra bėgti ir dar didesniu troškimu laimėti.
  • Christopher McDougall „Gimę bėgti” – jeigu jūsų draugelis jums yra pasakojęs apie bėgimą basomis, galiu lažintis, kad šių minčių žiežirba – ši knyga. Tai epinis pasakojimas apie atradimus, nuotykius ir indėnus. „Gimę bėgti” istorija priverčia iš naujo pamilti bėgimą. Beje, nors tai yra biografinis pasakojimas, bet šis kūrinys susiskaito it nuotykių romanas. Drąsiai sakau, kad tai – būtina knyga bėgikui arba būsimam bėgikui apie bėgimą. Nepykite, kad taip abstrakčiai pliurpiu, bet patikėkite, kuo mažiau žinosite apie kūrinį, tuo daugiau kaifo gausite.
  • Adharanand Finn „Running with the Kenyans”  – jeigu perskaitęs Rich Roll’o knygą nustojau valgyti mėsą, tai įveikęs A. Finn knygą – jau du kartus lankiausi Iten’e (sekanti knyga „50 pilkų atspalvių”. Damos, ruoškitės). Tai įstabiai lengva istorija apie britų žurnalisto apsilankymą Kenijoje, ieškant atsakymų „kodėl, po velnių, jie tokie greiti”. Kipchoge’s gimtieji namai, Iten’as, įsikūręs 2400 metrų virš jūros lygio, alinančios bėgimo treniruotės, ugali 3 kartus per dieną. Visą tai ir daugiau rasite šioje knygoje.
  • Haruki Murakami „Ką aš kalbu, kai kalbu apie bėgimą” – beprotišką pasaulinį populiarumą turintis rašytojas yra užkietėjęs bėgikas? Ar taip gali būti? Taip, gali ir ši knyga apie jo pasinešimą šiam sportui. Kūrinys nėra uždegantis kraują ar priverčiantis keisti gyvenimo būdą iš pamatų. Tačiau tai yra nuoširdus pasipasakojimas žmogaus, kuriam bėgimas – neatsiejama gyvenimo dalis.
  • Scott Jurek „Eat and run” – su ultromis neturiu daug bendro, bet perskaičius šią knygą, jaučiausi lyg būčiau pats kiečiausias ultrininkas pasaulyje. Tai velniškai gerai suraityta knyga, atverianti langą į šio, be galo crazy, pasaulio vaizdinį. Galiu apie šią knygą išlementi dar tai, kad jeigu net aš užsimaniau įsigyti trail batus ir lėkti, kur akys mato, vadinasi, tai velniškai gera rašliava.

Knygos apie sportą

  • Rich Roll „Ultra žmogus” – sakyčiau gan tipinė, iki skausmo holivudinė istorija (autobiografija) apie puolusio angelo prisikėlimą. Šiuo metu Rich Roll’o žvaigždė podcast’ų pasaulyje, kuomet kalbame apie ištvermės sportą, sveiką gyvenimo būdą ir dvasinį kelią, šviečia itin ryškiai. Tačiau jo kelias iki šio šlovingojo Olimpo kalno buvo gan duobėtas (švelniai tariant). Knyga „Ultra žmogus” – pasakojimas apie gan tipinį XXI vyruką, įklimpųsį į ofisinio gyvenimo liūną, bet vieną dieną pagautą nušvitimo ir grįžusio į doros kelią. Tai pasakojimas apie žmogaus valios ugdymą (o gal talžymą), išsikėlimą ambicingų tikslų ir jų siekimą, kad ir kas benutiktų. Ši knyga skirta visiems ULTRA pasaulio gerbėjams arba norintiems iš arčiau jį pažinti, bet sėdintiems ant sofkutės.
  • Peter Sagan „My world” – nerealiai gerai parašyta knyga apie nerealiai kietą dviratininką. Tai be galo charizmatiškos asmenybės pasakojimas apie jo kelionę dviračių pasaulio amerikietiškais kalneliais. Tai knyga, atskleidžianti šio sportininko pasaulėžiūros užkulisius bei leidžianti bent akie krašteliu žvilgtelti į aplinką per čempionišką prizmę. Šią knygą itin vertinu dėl jos mentalinio gylio ir sportininko asmenybės bruožų atvėrimo plačiajai auditorijai. Jeigu domintės dviračiu sportu, labai, labai labai ją rekomenduoju!
  • Ronnie O’Sullivan „RunningEurosport’o reklamų karalius, Snooker’io maestro, žmogus raketa pasipasakoja apie tai, kas neleido jam paskęsti dugne. Taip, jūs nujaučiate teisingai, tai – bėgimas. Filosofinis požiūris, savęs negailėjimas, koncentracijos ir tikslo ieškojimas – tai tik keli dalykėliai, kurių dėka Ronnie yra tuo, kuo yra – čempionu. Šią knygą „suvalgiau” su didžiuliu užsidegimu (įtakos turi faktas, kad esu snooker’io fanas), atrasdamas tai, ko pats nesu patyręs: bėgimas, nebūdamas pagrindine sporto šaka, turi milžinišką įtaką sportininko karjerai.
  • Chrissie Wellington „A life without limits” – norite sužinoti, ką reiškia būti kiečiausia iš kiečiausių? Norite sužinoti, kokia viso to kainą? Norite sužinoti, ką reiškia laimėti keturis kartus Kona’ą? Jeigu taip, tuomet ši knyga ne jums. Juokauju, žinoma. Šioje knygoje Chrissie pasiima skaitytoją už rankutės ir vedasi per profesionalios triatletės karjeros takelius. Įkvepiančios asmenynės, įkvepianti ir užburianti istorija.

Taigis, šiam kartui tiek mano rekomenduojamų knygų apie sportą ir bėgimą. Kaip matote, vyrauja bėgimas (manau, kad niekas nenustebote), bet šios knyguškos pritaikytos ne tik bėgiojantiems. Jos tobulai tinka sofkutės trintukams (juokauju), kuriems įdomu sportininkų pasaulėlio gėlytės. Nežinau, kaip jums, bet man asmeniškai be galo įdomu skaityti apie sporto šakas, prie kurių nesu prisilietęs ir kartu su superherojais klaidžioti jų gyvenimų labirintais. Dažnai sakau, kad knygos yra šviesa (banaloka, žinau), o knygos apie sportą – sprogusios žvaigždės spinduliuotė.

Jeigu Jums patinka mano rašliavos, galite sėkmingai jas paremti vienu baksu NEKO PATREON’E

0 comment
1

You may also like