22
Lap
2017

Viena treniruotė per dieną ar dvi?

Tai toks pats sudėtingas ir kartais toks pats aktualus klausimas kaip: kiek puodelių kavos išgerti per dieną – 2 ar 3; kas atsirado anksčiau – arklys, asilas ar ponis, kuris žaidimas geriau CS ar DOOM ir t.t. Lygiai taip pat, šis klausimas patenka į sąrašą klausimų, kurie turi daugybę atsakymų, priklausomai nuo begalės kintamųjų.

Pradėkime nuo to, kad reikia įvertinti:

  • kiek metų sportuojate;
  • kokie jūsų asmeniniai tikslai;
  • kokia jūsų fizinė forma;
  • ką gyvenime veikiate be sporto;
  • kiek turite laiko poilsiui;
  • kokie jūsų mitybos įpročiai.

Lygiai taip pat reikia atsakyti ir į šiuos klausimus:

  • koks tos dienos tikslas;
  • kokiame periodizacijos cikle esate;
  • kokias fiziologines savybes norite ugdyti.

Vienas iš svarbiausių kriterijų, kuriais reikia vadovautis, – tai būti sąžiningu sau. Tai reiškia blaiviu protu (Lietuvoje ši tendencija grūdama per visur, kur tik įmanoma) įvertinti savo galimybes. Sporte galioja viena labai aiški taisyklė, kurią mano manymu, dauguma pamiršta: daugiau, dar nereiškia geriau. Mes, lietuviai, išmokome (leidžiu sau daryti tokią prielaidą ir labiau taikau į tą auditoriją, kuri nėra užstrigusi aname amžiuje) vertinti kokybę: perkame kokybiškus maisto produktus, naudojamės paslaugomis įvertinę kainos ir kokybės santykį. Todėl siūlai visą tai pritaikyti ir sporte.

Jeigu tik pradėjote sportinę karjerą, įvertinkite savo fizinę būklę. Didelei daliai žmonių, siūlyčiau pradėti nuo kūno stiprinimo ir traktuočiau tai kaip būtiną dalyką: jėgos treniruotės, funkcinės treniruotės, tempimo pratimai. Turint specifinių problemų (kurias galime pavadinti iššūkiais), patarčiau tai spręsti su fizioterapeutų, kineziterapeutų ir kt. specialistų pagalba. Aš net neabejoju, kad įjungus tai į sporto savaitės racioną, jums seksis daug geriau jūsų pasirinktoje sporto šakoje.

Tikrai atkreipčiau dėmesį ir į gyvenimo būdą: kiek valandų per savaitę dirbate ir kiek valandų turite poilsiui; kiek kartų per dieną valgote ir ar tai kokybiškas maistas. Tik suderinę mitybą, sportą, poilsį, darbus ir kt. veiklas, jūs sugebėsite pasiekti gerų rezultatų. Ir čia kalba eina ne tik apie sportą, tai lygiai taip pat turi įtakos jūsų nuotaikai, produktyvumui darbe. Tik geras visų šių dalykų mišinys bus pilnavertiško gyvenimo pamatas.

Jeigu jums rezultato siekimas suteikia džiaugsmą, jeigu degate troškimu siekti asmeninių pergalių, rezultatų gerinimo, tuomet į sportą būtina pažvelgti dar profesionaliau. Juk siekiant maksimalių rezultatų, kiekvienas, kad ir pats menkiausias dalykas, turi įtakos.

Kalbant specifiškai apie dvi treniruotes per dieną, kai jau esate tikras, kad jas galite „pavilkti“, siūlau pasvarstyti ir atsakyti štai į tokius klausimus: kokiame periode esu ir kokias savybes planuoju ugdyti; kokia tos dienos užduotis. Mano pamąstymas paprastas, jeigu jus domina ištvermės ugdymas ir galvojate, kas geriau: dvi trumpos treniruotės, kaip pvz. du easy run per dieną ar viena ilga – long run, aš rinkčiausi vieną ilgą. Tokiu būdu jūs sugebėsite daug geriau lavinti aerobines savybes, kas yra  ištvermės sporto pagrindas. Kalba eina apie širdies darbą, kraujotaką, nervų sistemos veiklą ir, žinoma, energijos gamybos procesus, kuomet ilgo ir nuoseklaus darbo metu, mes „mokome“ organizmą išgauti energijos ne tik iš angliavandenių, bet iš riebalų bei baltymų.

Kitas pavyzdys gali būti greičio ar sakykime jėgos treniruotės, kurių metu mūsų organizmas patiria visiškai kitokias apkrovas ir įsijungia visai kiti režimai. Čia gali stipriai vyrauti anaerobiniai procesai, gali būti stipriai varginama nervų sistema ir pan. Tuomet vėl kyla klausimas ar antra treniruotė bus naudinga, ir tik priklausomai nuo nuovargio gylio ir jūsų asmeninių charakteristikų yra pasirenkamas antros treniruotės pobūdis, kas greičiausiai bus atstatomoji treniruotė ar vis gi visiškas poilsis.

Dar vienas pavyzdys, ypač gerai tinkantis baziniame periode, kuomet mes stipriname organizmą ir ruošiame jį darbui, labai dažnu atveju dvi trumpesnės aerobinės treniruotės bus geriau nei viena ilga, bet žinoma, nepamirštant, kad tame pačiame mikro cikle būtina ir ilga aerobinė treniruotės, vienas ar kelios jėgos treniruotės ir, priklausomai nuo jūsų asmeninių planų, anaerobinė treniruotė.

Taigi pabaigoje reziumė būtų toks, kad atsakymo, kas geriau – viena treniruotė ar dvi, nėra. Viskas priklauso nuo daugybės faktorių, bet aiškiai galiu pabrėžti vieną dalyką, kad teisingai sudėliotas darbas, nesvarbu, kokios apimties jis bebūtų, bus geriau nei chaotiškas treniravimasis pagal orų prognozės tendencijas.

 

Nuotraukos autorė https://www.facebook.com/RenatosFotogalerija/

1 Response