Home Apie ištvermės sportą Kai noriu pradėti bėgioti #1

Kai noriu pradėti bėgioti #1

by Neko

Internetas lūžta nuo bėgiojančių žmonių nuotraukų; norint pakliūti į didžiuosius pasaulio maratonus, reikia būti įvykdžius normatyvus; Lietuvoje įmonės registruoja savo darbuotojus į didžiuosius bėgimus Lietuvoje (o gal net ir užsienyje); o informacijos apie bėgimą tiek, kad net ir daugiau bėgiojančiam žmogui, sunku atsirinkti, kas tiesa, o kas – kavos tirščiai. Tad ką daryti žmogui, kuris gundosi pradėti bėgioti, bet dėl informacijos trūkumo ar pertekliaus nesiryžta, o gal laukia šiokio tokio paspyrėjimo (įdomus žodis, ar ne?) į užpakalį?

Sudėliojau, mano nuomone, svarbiausius kriterijus, kad startas būtų sėkmingas:

  •         Sveikata svarbiausia

                         Labai svarbu suvokti vieną paprastą dalyką, bėgimas yra sportas (fizinis aktyvumas), kuris turi dvi medalio puses: gali jus stiprinti, gali žaloti. Tad norint išvengti antrojo, liūdnesnio varianto, aš visada patariu pasikonsultuoti su gydytojais. Tai ypač aktualu vyresnio amžiaus žmonėms arba neramioms sieloms, kurios ilgą gyvenimo etapą  praleido be sporto. Gavus patvirtinimą, kad viskas gerai, galima drąsiai „lįsti“ į parkus, gatves, paupius ir kitas bėginėjimo (antras įdomus žodis) vietas.

  •         Avalynė

                         Jeigu turite sveikatingumo lapelį ir vis dar nedingo noras pradėti bėgioti, jums reikia tinkamos avalynės. LABAI SVARBU, ji turi būti skirta bėgimui. Pačiūžos, krepšinio bateliai, būtsai, konversai ar dar velnias žino kas tiesiog netinka. Reikia suvokti dar vieną paprastą dalyką, pradedant bėgioti, teisinga avalynė bus jūsų neperšaunama liemenė, kuri saugos jus nuo šūvių (tai jūsų sveikata], o tam kad atrastumėte savo mėlynuosius, geltonuosius ar juoduosius sportbačius, kurie tinka jums, vėlgi kreipkitės pagalbos į specialistus. Galima bandyti išburti pagal draugų ar internete rastus atsiliepimus, bet aš jūsų vietoje nerizikuočiau, juk tam ir yra tokios specializuotos parduotuvės kaip Sportpoint, S-Sportas ir kt. Profai neleis jums suklysti, o jeigu dar pritaikys batelius prie akių spalvos, tai visai fantastika.

  •         Protingas krūvis

                         Norint sėkmingai startuoti su bėgimo virusu, išvalykite galvas nuo daugybės nereikalingos informacijos, ypač jeigu tai yra pirmieji jūsų žingsniai sporto (bėgimo) pasaulyje. Neklausykite kalbų ir patarimų apie pulsą, pradžiai jums to tikrai nereikia, negalvokite apie taisyklingą kvėpavimą, kvėpuokite daug, laisvai, jeigu reikia stipriai, svarbiausia nenustokite kvėpavę, deguonis beprotiškai svarbus (bet pradžioje nesigilinkite kodėl). Nenusistatykite sau tikslų, kiek kilometrų ar minučių jums BŪTINAI reikia nubėgti, tuo labiau nenusistatykite norimo bėgimo tempo, nes matėte Facebook’e, kad draugas prabėgo 15 km po 4:45 min/km. Patarimas būtų toks: bėkite ramiai, jokiais būdais nepradėkite bėgti greitai, jeigu pradedate dusti, tai jau pavojaus signalas, kad tikrai bėgate per greitai. Atstumas, kurį įveiksite yra labai individualus reikalas. Mano nuomone, pradžioje visiškai nereikia kreipti dėmesio ar nubėgate 1 km ar 5km. Svarbu, kad pradėjote bėgioti ir tai jums patinka. Jeigu kaposite dūsdami, tikiu, kad tapsite piliečiu, sakančiu, kad bėgimas ne man. Bėgimas jums, tik pasirinktas krūvis buvo ne jums 🙂

  •         Patarimai

                         Visuomet yra protinga pasitarti su draugais, pažįstamais, kurie turi bėgiojimo patirties. Jie patars ir atsakys į daugybę jums iškylančių klausimų, tokių kaip: kodėl bėgdamas „gaunu pompą“, kodėl skauda pėdas, blauzdas ar pan., kiek kartų per savaitę man geriausia bėgioti.

                         Mano nuomone, tai yra pradžių pradžia, o vėliau jau atsiras kilometrai per dieną/savaitę, pulsas, varžybos, mityba, vitaminai, spec. treniruotės ir kt. niuansai. Prisijaukinkite bėgimą 🙂

0 comment
0

You may also like